Wszystko, co dobre, szybko się kończy – tak również zakończyła się wycieczka klasy 2d, która w ostatnich dniach czerwca odwiedziła Kraków. Program wyprawy łączył rozrywkę, historię, kulturę i sztukę – a uczniowie mogli poznać miasto z różnych perspektyw.
Pobyt rozpoczął się od solidnej dawki adrenaliny w Parku Rozrywki Energylandia, gdzie uczniowie korzystali z rollercoasterów, kolejek wodnych i strefy zabaw. Po dniu pełnym emocji przyszedł czas na spokojniejsze, ale równie intensywne przeżycia.
[FOTORELACJA]64[/FOTORELACJA]
Stara Synagoga i Kazimierz – spotkanie z żydowskim dziedzictwem
Wizyta w Starej Synagodze – najstarszym zachowanym żydowskim obiekcie sakralnym w Polsce – była okazją do poznania kalendarza świąt żydowskich, tradycji religijnych oraz codziennego życia tej mniejszości, obecnej w Polsce od ponad tysiąca lat. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o znaczeniu szabasowych rytuałów, symbolice menory czy zwyczajach związanych z Pesach i Jom Kipur.
Spacer po krakowskim Kazimierzu – historycznej dzielnicy żydowskiej – pozwolił młodzieży zobaczyć miejsca pamięci, zabytkowe synagogi, dawny cmentarz Remuh oraz poczuć unikalny klimat tego wielokulturowego miejsca.
Sekrety zmarłych – warsztaty w Muzeum Archeologicznym
W ramach wizyty w Muzeum Archeologicznym uczniowie wzięli udział w warsztatach „Sekrety zmarłych”. Tematyka zajęć obejmowała starożytny Egipt, m.in. rytuały pogrzebowe, mumifikację oraz symbolikę świętych zwierząt, takich jak koty – których krzywdzenie karano nawet śmiercią.
Duże wrażenie zrobiły również opowieści o klątwie Tutenchamona i otwarciu sarkofagu króla Kazimierza Jagiellończyka, po którym zmarło kilkanaście osób – przypadek ten do dziś budzi zainteresowanie naukowców i historyków.
Muzeum Książąt Czartoryskich – spotkanie ze światową sztuką
Zwieńczeniem pobytu było zwiedzanie Muzeum Książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji w Polsce. Uczniowie mieli okazję zobaczyć „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci – jeden z najważniejszych obrazów w historii europejskiego malarstwa – oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” autorstwa Rembrandta. Zwiedzanie pozwoliło także zajrzeć do świata polskich pamiątek narodowych – militariów, dokumentów i dzieł sztuki zgromadzonych przez rodzinę Czartoryskich od końca XVIII wieku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz