W mediach społecznościowych pojawiło się zestawienie prezentujące wyniki głosowania w wybranych Obwodowych Komisjach Wyborczych z całej Polski. Autorem publikacji jest Jarek Gasewicz – użytkownik platformy X (dawniej Twitter), który przeanalizował dane z I i II tury ostatnich wyborów prezydenckich. Wśród komisji wymienionych w jego wpisie znalazła się także Obwodowa Komisja Wyborcza nr 11 w gminie Lidzbark, mieszcząca się w Świetlicy Wiejskiej w Klonowie (Klonowo 35, 13-230 Lidzbark).
Zestawienie prezentuje sytuacje, w których doszło do wyraźnych różnic w liczbie głosów oddanych na kandydatów między I a II turą. W przypadku komisji w Klonowie dane przedstawiają się następująco:
Karol Nawrocki: 36 głosów w I turze, 79 głosów w II turze
Rafał Trzaskowski: 53 głosy w I turze, 52 głosy w II turze
Liczba oddanych ważnych głosów w II turze: 132
Liczba uprawnionych do głosowania: 208
Autor wpisu zaznacza, że tego typu zmiany mogą budzić zainteresowanie analityków i obserwatorów procesu wyborczego. Zmiana wyniku między turami głosowania nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak wyraźna przewaga jednego kandydata przy jednoczesnym spadku liczby głosów dla drugiego – w krótkim odstępie czasu – może zasługiwać na dodatkową analizę. Warto jednak podkreślić, że przedstawione dane mają charakter informacyjny i nie stanowią dowodu na nieprawidłowości.
Skład Obwodowej Komisji Wyborczej nr 11 w Klonowie:
Jarosław Chrabowski – przewodniczący, zgłoszony przez Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta RP Sławomira Mentzena
Ewelina Gawęda – zastępca przewodniczącego, zgłoszona przez Komitet Szymona Hołowni
Zdzisław Aleksandrowicz – zgłoszony przez Komitet Karola Nawrockiego
Dorota Bagniewska – zgłoszona przez Komitet Marka Jakubiaka
Paulina Kempczyńska – zgłoszona przez Komitet Adriana Zandberga
Arkadiusz Raszkowski – zgłoszony przez Komitet Grzegorza Brauna
Klaudia Sokólska – zgłoszona przez Komitet Aldony Skirgiełło
Nie ma obecnie żadnych oficjalnych informacji, które wskazywałyby na wszczęcie postępowania lub zastrzeżenia co do pracy komisji. Przedstawiona analiza w mediach społecznościowych nie odnosi się do konkretnych nieprawidłowości, a jedynie zestawia dane z dostępnych protokołów wyborczych.
Temat budzi jednak zainteresowanie, szczególnie w kontekście dyskusji o przejrzystości procesu wyborczego i konieczności dokładnej analizy wyników w poszczególnych komisjach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz