Grunwald 12 lipca 2025. Tysiące widzów, setki rycerzy i duch historii
W sobotę 12 lipca 2025 roku Pola Grunwaldu znów zamieniły się w żywą lekcję historii. W samo południe rozpoczął się Apel Grunwaldzki, a o godzinie 15:00 – najważniejszy punkt programu: XXVII Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.
Tegoroczne widowisko przyciągnęło tłumy widzów z całej Polski i zagranicy. Teren wokół Muzeum Bitwy pod Grunwaldem tętnił życiem – od samego rana działały kramy rzemieślnicze, punkty gastronomiczne, pokazy łucznicze i warsztaty dla dzieci. To jedno z największych plenerowych wydarzeń historycznych w Europie.
[FOTORELACJA]115[/FOTORELACJA]
Bitwa, która łączy
Ponad 1 000 rekonstruktorów, setki strojów z epoki, dziesiątki koni i realistyczna inscenizacja wydarzeń z 15 lipca 1410 roku – tak wyglądała tegoroczna bitwa. Na polu pojawili się polscy rycerze, litewscy wojownicy, zakon krzyżacki i ich goście z Zachodu. Publiczność – jak co roku – dopisała, a sama inscenizacja została przeprowadzona z dużym rozmachem i dbałością o szczegóły.
W tym roku organizatorzy szczególną uwagę zwrócili na dostępność wydarzenia – przygotowano strefy dla rodzin z dziećmi, osób starszych i niepełnosprawnych. Całość przebiegła sprawnie, mimo ogromnego zainteresowania.
Nie tylko walka
Grunwald to nie tylko bitwa – to także kilkudniowe wydarzenie kulturalno-historyczne. Od środy trwały warsztaty, turnieje rycerskie, koncerty i wykłady. Na scenie "u Rycerzy" pojawili się m.in. zespół Viatores oraz grupy odtwarzające muzykę dawną i tradycyjną.
Przybyli goście mogli spotkać się z rekonstruktorami, poznać tajniki średniowiecznego uzbrojenia i spróbować regionalnych potraw.
Wydarzenie z potencjałem
Grunwald to ważny punkt na mapie wydarzeń historycznych w Polsce. Dla wielu rodzin to coroczna tradycja, dla miłośników historii – wyjątkowa okazja do doświadczenia średniowiecza z bliska.
Organizatorzy zapowiedzieli już, że kolejna – XXVIII inscenizacja – odbędzie się tradycyjnie w drugą sobotę lipca 2026 roku.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz